RENOVACE SMALTOVANÉ LITINY

Renovace litiny nabízíme již roky jako jediní v ČR.

Už jsme u nás odmastili, očistili, ožíhali, opískovali, osmaltovali a až třikrát za sebou v pecích vypálili doslova kde, co.

Jak se oživuje zašlá krása?

Máte doma starou litinovou formu na pečení, hrnec nebo pekáč? Obraťte se na nás. Vyplňte v dolní části stránky poptávkový formulář a my se Vám ozveme.

renovace_1200x900px_pekac

RENOVACE PEKÁČE

Třeba tento litinový pekáč toho měl za sebou už hodně, roky se válel někde u slepičího kurníku. Stačilo málo a skončil nenávratně ve šrotu. My naštěstí víme, jak mu vdechnout nový život.

Nejdřív  to chce korundovým pískem hadicí pod tlakem 6 barů důkladně sundat veškeré nečistoty a zbytky starých smaltů. Pak následuje série ručních nástřiků a výpalů. Na konci tohoto procesu se vyloupne zánovní kousek. A naše práce najednou dostává zcela konkrétní a hmatatelný smysl.

renovace_1200x900px_babovka

BÁBOVKY OD PRABABIČKY

Základní podmínku k renovaci litinových forem je, že nosná litina nesmí být poškozená, nesmí obsahovat žádné díry praskliny atd. Samotné smaltované povrchy se vlastně nedají opravovat. Dají se jen se vší parádou znovu oživit. To znamená je nejprve bezezbytku odstranit, potom je znovu ručně nanést a nakonec vypálit v našich pecích. A to postupně v několika vrstvách. Není to snadný proces. Některé okamžiky z něj zachycují tyto snímky. Na počátku je stará rezavá forma odsouzená k pomalému zániku a na konci nově osmaltovaná bábovka, která může svému majiteli sloužit v nezměněné podobě minimálně další desítky let. I když se nejedná o levnou proceduru (renovace jedné pečící formy vyjde podle její velikosti na částku 1200 a 1800 Kč vč. DPH) zakázek tohoto typu přibývá.

renovace_1200x900px_kamna

AMERICKÁ SECESNÍ KAMNA

V oddělení renovací se nám občas objeví i učiněná lahůdka. Tou mohou být například starožitná litinová kamna. Prošlo nám jich jíž rukama několik z různých koutů republiky. Tyto renovace mají jedno společné. Musí se nejdříve rozebrat na jednotlivé díly, a ty pak hezky jeden po druhém procházejí naším postupným faceliftem. Nejinak tomu bylo i u těchto amerických kamen z přelomu století, kterým náš jasně červený smalt, dal nezaměnitelný ohnivý šmrnc. A když potom restaurátor přidal ještě zbrusu nový nablýskaný chrom, byla to doslova pastva pro oči.

renovace_1200x900px_vylevka_1

VÝLEVKY JSOU ZASE IN

Další samostatnou kapitolou našich renovací jsou výlevky, či jak se jim dnes poněkud módně říká zahradní umyvadla. Na trhu jsou k mání mnohé typy, za různé ceny a v nejrůznějších povrchových úpravách. Ty ovšem, jako za starých časů poctivě osmaltované, které odolají slunci, vlhkosti i znečištění ovzduší, ale najdete pouze u nás. Ať už jako naše zbrusu nové kousky v limitovaných sériích, nebo jako zrenovované historické exempláře. Renovace takového litinového kousku přijde na cca od 3500 do 5500 Kč vč. DPH. Ale věřte, že je to investice, která se vyplatí.

RENOVACE

nezávazná poptávka

Vyplňte kontaktní informace a popis předmětu spolu s Vaší představou o renovaci a přiložte fotky předmětu.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.