Je libo nádobí jako od prababičky?

Víte, jaký je rozdíl mezi těmito formami a většinou ostatních? Přežijí vás klidně o 100 let. Může za to kombinace šedé litiny s dokonale vypáleným dvouvrstvým smaltem. Naše prababičky moc dobře věděly, že na tuhle kombinaci je spolehnutí. A přitom stačilo jen málo a mohli jste je dnes už znát jenom z muzeí, nebo z historických obrázků.

Litina je generacemi prověřený materiál. Stejnoměrně vede teplo, hladký smalt ji uzavírá a chrání její povrch a pomáhá bábovku, či buchty pěkně vyklopit. I ta kachnička, či kuřátko upečené pěkně pomalu v litinovém pekáči jsou šťavnatější.

A proto tohle bytelné nádobí nechybělo od konce 19. století snad v žádné domácnosti. Za největšího rozmachu Komárovských železáren dokázali místní slévači z litiny odlít snad úplně všechno, od lívanečníků, hrnců, pekáčů, beránků a bábovek, přes několikatunové sochy státníků až po majestátný Hanavský pavilon, který mimochodem dodnes stojí na pražské Letné. Byl to totiž dar tehdejšího majitele železáren vévody z Hanau císaři Franzi Josefu I.

Starý režim litině nepřál

Pak ale postupně tyto krásné věci mizely kdesi ve sklepech a na půdách a neprávem na dlouhý čas upadly v zapomnění. Nikdo neměl zájem je vyrábět. Možná i proto, že tak připomínaly lesk tolik zatracované buržoazní První republiky. Z litiny se stal téměř čistě pouze průmyslový artikl. Používala se krom jiného na součástky v automobilovém průmyslu.

V domácnostech zavládla éra umělých hmot a různých náhražek. Čím levnější tím lepší. Zatímco soudruzi v NDR dělali chyby a východní kuchyně plnil laciný hliník, plech a plasty, šly dějiny. Ale to jistě znáte…

Boj o návrat smaltované litiny byl těžký ale vítězný

Naštěstí nejrůznější parádní litinové kousky nezmizely úplně. Lidé je vytáhli na denní světlo a začali si je v rodinách zase předávat jako rodinné stříbro. A dnes se díky šikovným českým rukám ve vylepšené podobě vrací do našich domácností.

Není náhoda, že česká firma Smalt s.r.o., která je jejich jediným výrobcem v České republice, sídlí právě na Komárovsku. V sousedství sídlí kdysi tak slavné Komárovské slévárny, překřtěné výše jmenovanými soudruhy na Buzuluk.

„Já jsem sice začátky výroby u nás před mnoha lety po revoluci osobně nezažila, ale znám je dobře z vyprávění a vím, jak nesmírně byly těžké.,“ vzpomíná Eva Dosedělová ze Smaltu. “ Vyrobit dřevěné modely historických předloh z Komárovského muzea, podle nich zhotovit formy a z nich pak ve slévárně první litinové odlitky, sice nebylo zrovna levné, ale ani až tak složité. Největším oříškem se stalo samotné smaltování a z pece dlouho vyjížděly jen zmetky. Hledaly se optimální materiály, některé i v zahraničí. Víte ona totiž litina a smalt, to je hotová alchymie. Záleží na složení litinové směsi, na kvalitě smaltu a jeho přísad a v neposlední řadě také na teplotách při vypálení. Stačí jediná chyba a veškerá snaha vyjde vniveč. A tak téměř dvouletý vývoj této zapomenuté technologie, při němž nebylo s kým se poradit, šel cestou pokusů a omylů. A možná by nakonec docela uvízl ve slepých uličkách nebýt desítek úžasných lidí z okolí. Radili pamětníci, staří zkušení slévači i lidé z tehdy soudobého výzkumu, až se to konečně podařilo!“

A hotový sofistikovaný produkt je na světě

Snoubí se v něm tradice, vysoká kvalita, funkčnost a především nádherný dobový design. „Hodně se prodávají bábovky, veliká poptávka je i po starodávných pekáčích vytvarovaných do špičky, aby z nich šla pěkně slít šťávička,“ pokračuje s úsměvem Eva Dosedělová.

„Z barev zatím stále vede tradiční modro bílá kombinace a v závěsu je červená. Své zákazníky si ale nacházejí i nové pestré odstíny. Snažíme se přinášet i další novinky. Letos na jaře třeba obohatíme trh zbrusu novou pečicí formou, kterou našla jedna naše kolegyně na půdě. Chceme také ještě víc experimentovat s barvami, zkoušíme vícebarevné smalty, hledáme další nové atraktivní odstíny. Ráda bych také upozornila na renovace starých litinových věcí, které umíme a je o ně stále větší zájem. Lidé k nám vozí často i z velké dárky neuvěřitelně nádherné kousky. V poslední době mě nadchla třeba pečicí forma s plastickým dekorem dvou holubic. Takovou nemáme ani u nás muzeu, a je to moc hezký pocit, že ji opravíme a její litinové srdíčko bude moct začít být jako za mlada, třeba v dobách naší nejslavnější kuchařky Magdalen Dobromily Rettigové. “

Takže pokud se vám zrovna někde na dvorku, půdě či ve stodole povaluje starý rezavý litinový pekáč, bábovka, vědro nebo výlevka. Šup s nimi do Smaltu a budou zase jako nové.

Současný sortiment Smaltu vyrábějící se v deseti odstínech, připomíná krásně rozkvetlou louku. Na tomto nádobí je příjemné, že přes svůj nezaměnitelný “babičkovský“ design, jsou plně využitelné v současných sofistikovaných kuchyních. Hodí se do každého typu trouby i do myčky.

A co dodat? Tohle nádobí, v němž se skvěle vaří, peče, je navíc jedním slovem krásné a ozdobí doslova každou kuchyň. Ať už je pojata přísně futuristicky nebo ve stylu retro.

A pokud vaření a pečení není zrovna váš šálek kávy? I pro vás se ve Smaltu něco najde. Třeba v rozmanitém sortimentu smaltovaných cedulí, který obsahuje nejen klasiku – domovní a uliční cedulky, ale i různé originály zhotovené přesně na míru zadavatele. Už tu prý měli leccos. Ceduli pro nejúžasnějšího chlapa na světě (jeho adresu se nám, že, nepovedlo zjistit) nebo nápis v čínštině znamenající: Ať žije Slávie!

Tip na nákup!

Více na: www.smalt.eu

Kontakty:
SMALT, spol. s r.o.
Osek 108
267 62 Komárov u Hořovic
Česká republika

Tel.: +420 311 572 356
Fax: +420 311 572 983
E-mail: smalt@smalt.eu