Od hrnce k Vimperecké krajce…

“Ty ceny jsou nehorázné,” vzkázala nám poněkud nazlobeně prostřednictvím Facebooku paní Sturmová. A na to se jednoduše nedalo nereagovat.
Cituji z naší odpovědi:

Je nám líto, ale levněji to neumíme ani my, ani nikdo jiný v České republice. Litina není plech, litina se ručně formuje, ručně odlévá ze žhavého železa ve slévárnách a ručně se v několika vrstvách smaltuje stříkacími pistolemi. Lidské ruce, které každou formu musí vzít do ruky minimálně 20 krát, než je hotová, nejsou lisovací automaty, a nechrlí stovky kusů za směnu. Vyšší cena odpovídá pracnosti a podstatně vyšším výrobním nákladům. Jen poctivý ještě nijak nezušlechtěný slévárenský odlitek je dražší než běžný hrnec, nebo pekáč. Oproti jiným výrobcům, zejména těm zahraničním, kde se v ceně platí i značky, pracujeme s minimální marží. Zkuste si do vyhledávače na netu zadat pojem “posmaltovaná šedá litina” a budete možná překvapená, že je naše zboží v tomto segmentu témeř nejlevnější. Výraz nehorázné ceny je podle mého názoru nejen zbytečně negativní, ale evokuje představu čehosi nevhodného, ba dokonce i nepoctivého a k tomu cítíme potřebu se vyjádřit. Pokud byste se paní Sturmová o tom chtěla dozvědět ještě více, doporučuji přečíst si články uveřejněné na www.ceskysmalt.cz v sekci Blog,” říká za kolektiv všech šesti zaměstanců  firmy Smalt PhDr. Eva Dosedělová, obchodní ředitelka.

“Osobně si myslím, že je fajn moci si na trhu vybrat z obrovského množství zboží a to odprůmyslově vyráběných levných kousků až po ty dražší vyžadující ruční a precizní řemeslné zpracování. Každý šáhne, po tom co je mu bližší. Někdo je ochotný si za kvalitu připlatit a někdo není. A tak to má být. Když o někom řekneme, že jeho ceny jsou nehorázné, mělo by být i jasně řečeno ve srovnání s kým. Mimochodem přátelé já také přece nepůjdu do Vimperka říkat  krajkářce, že její ubrus je moc drahý jenom proto, že u nás v hořovickém Lidlu mají za stovku, podobný i když poněkud silonový, že?”