Pečeme pro Prahu! Od rána do noci

Krásné bombírované, smaltované, červené cedule s modrobílým rámečkem zdobí pražské ulice a bulváry už dlouhá desetiletí. A nejen zdobí, pomáhají zbloudilým najít cestu…K Praze patří stejně jako staroměstské věže, tramvaje, spěchající lidé, nebo líný tok Vltavy. I ony mají svůj osud.  Některé dosloužily, jiné se rozbily, nebo je někdo ukradnul. Mnohé bylo prostě potřeba v rámci rozvoje města a vytyčování nových ulic jen zbrusu nově vyrobit.

A tak pražští magistrátní úředníci vyrobili dlouhatánský seznam a oslovili smaltovny v ČR. “Pokud si dobře vzpomínám, tak do prvního kola se jich přihlásilo asi sedm a do druhého postoupily už jenom čtyři.  A my jsme byli  jednou z nich,  možná v té době malou a méně známou, ale odhodlanou jít do toho s plným nasazením. Konkurence byla tvrdá a rozhodovala cena, tak jsme museli hodně dobře počítat. Jsme moc radi, že se nakonec bezmála 3 roky trvající úsilí firmy Smalt povedlo zhodnotit. Uspěli jsme a tuto prestižní zakázku získali. Šampaňské ani chlebíčky neproběhly, protože na to opravdu nebyl čas. A jestli na ně někdy ještě dojde, tak možná až někdy na přelomu listopadu a prosince, kdy by měla z naší pece vyjet poslední z objednaných 800 pražských cedulí. A to jedině za předpokladu, že vše proběhne zcela v pořádku a ke spokojenosti zákazníka, tedy Hlavního města Prahy,” říká Eva Dosedělová ředitelka firmy Smalt. “Šlo to totiž velice rychle. Rada schválila výsledek výběrového řízení  tuším v úterý  16. 8 a od následujícího dne nám už běžely termíny. Nejdříve na zhotovení šablon. Mimochodem pro pražské cedule byl vyvinut zcela nový font písma, který shodou okolností také nese  – stejně jako naše firma –  název Smalt.  Ten by měl zaručit, aby do budoucna bylo značení  v Praze nejen graficky čisté a maximálně čitelné, ale hlavně i jednotné. Což se mimochodem o současném značení, které používá různé druhy písma, říci rozhodně nedá. Manuál byl v tomto ohledu naprosto nesmlouvavý, hlídaly se mezery mezi jednotlivými písmenky, svoji roli hrála délka názvu ulice podle kterého se ještě vybírali podvarianty fontu, které jsou celkem čtyři. Nechci tuto etapu výroby nikterak dramatizovat, ale snad jen ukázat, že to rozhodně nebyla jen zcela snadná a  rutinní záležitost.   Museli jsme za pochodu doplňovat materiál, koordinovat subdodávky.  A teď už jenom bombírujeme, stříkáme, vypalujeme, stříkáme, vypalujeme, lepíme, stříkáme, vypalujeme, lepíme, stříkáme, vypalujeme a balíme. Jsme malá smaltovna, kde na úseku cedulí ještě donedávna dělala jen jedna a nyní jsou zde nově dvě dámy, takže jedeme na plný výkon.”

Někdy dostáváme tuto zapeklitou otázku: Jak se to vlastně děláme? Tak tady dnes nabízím odpověď. Alespoň telegraficky: Nejdříve se nastříká na začištěný, bombírovaný ( vydutě vylisovaný) odmaštěný  plech černý základ –  ten vyschne a vypálí se – pak se na něj stříkne červený krycí smalt – vyschne a vypálí se. Dále jsme na výrobě pražských cedulí zkombinovali dvě standardní možnosti ve smaltování, nástřik ze šablony, (tak jsou udělaná písmena ulic) to se vyřízne klasicky na plotru šablona a její vnitřek (právě ta písmenka) se vystříkají skelnou smaltovou fritou. Pak se folie velmi opatrně sejme, písmena se jehlou do hladka začistí, nechají se opět pořádně vyschnout a vypálí se v peci na 750 stupňů.

Pokud se tedy chystáte na návtěvu k nám do smaltovny, tak  vězte, že pece teď jedou každý den.