Smaltovaný genius loci. Čtěte!

Ze smaltu ve spojení s železem se stal díky své odolnosti a trvanlivosti výjimečný fenomén. S PhDr. Evou Dosedělovou obchodní ředitelkou firmy Smalt s.r.o. si povídáme si o výrobě  pouličních smaltovaných cedulích, které jsou již po staletí nedílnou součástí našich obcí a měst.

Bavíme-li se o uličním značení, co vás nejvíc v poslední době potěšilo?

Krásná zakázka. Popisné číslo na roubenku v horách. Vše bylo výzvou. Tvar, barvy, typ písma i květinový dekor. Zákazník, kterého mimochodem před tím odmítly asi tři smaltovny, byl moc spokojený…

Promiňte, proč ho odmítly?

To já přece nevím. To se jich musíte zeptat. Ale vážně, důvod se dá poměrně lehce uhodnout. Jediná cedulka, všechno atypické. Stručně řečeno moc práce, málo muziky. Lukrativní zakázka vypadá jinak, jsou to stovky nebo ještě lépe tisíce kusů.

Takže vy se raději vyřádíte na té jedné cedulce?

Ale jasně, že ne. I my máme rádi velké zakázky, mimochodem k naší další veliké radosti jsme nedávno uspěly v tendru na výrobu uličního značení pro Hl. město Prahu. Jen snažíme vyhovět i u  malých zakázek. Spokojený zákazník, nás pochválí,  doporučí a ono se nám to vrátí…A taky je to příjemně kreativní osvěžení v běžné rutině.

Takže, co Vám dělá radost, už víme. A co vás naopak naštavalo?

Ani ne tak naštvalo, jako spíš totálně rozesmutnělo. Vánoce jsem vloni trávila s rodinou v jedněch malých západočeských lázních, které mě doslova uchvátily svou atmosférou. Krásně zrekonstruované historické budovy, spoustu zeleně, přímo oáza klidu. Ochutnávali jsme prameny, korzovali po kolonádách, něco ale nebylo v pořádku.  A pak jsme si toho všimla. Uliční cedule nebyly vypouklé, vypadaly jako zaprané a neleskly se. Byly totiž hotovené z laciného plastu. Genius loci zase jednou dostal pořádně na frak. Asi radnice chtěla ušetřit. Dobrá. Ale někdo musel tohle zvěrstvo povolit. To je mnohem horší. Ze zkušenosti totiž vím, že v řadě měst by něco podobného v historickém centru naprosto nebylo možné.  Nechápu to. Je to, jako kdyby například výrobce luxusních automobilů investoval spoustu peněz do motoru, elektroniky, karoserie a nakonec se pokusil ušetřit tím, že na sedadla do tohoto špičkového vozu místo kůže použije koženku.

Co si myslíte o nabídce výroby smaltovaných cedulí na českém trhu?

Především to, že nabídka je dost nepřehledná. Smaltoven je mnoho a všechny přirozeně bojují o zákazníka. Málokdo má na netu pevné ceny, hodně dodavatelů nabízí jen tzv. individuálni cenové nabídky. Zcela samostatnou kapitolou jsou překupníci. Tedy firmy, které cedule sami nevyrábějí, jen se je snaží dál prodat koncovým zákazníkům. Jsou mezi nimi slušní, kteří se spokojí s běžným velkoobchodním rabatem, ale i zlatokopové, kteří cedule nabízejí se 100 i více procentní přirážkou. Uvedu zcela konkrétní příklad velká oválná cedule pro Sbor dobrovolných hasičů. Solidní cena za tento ovál je někde kolem 3500 bez DPH. Nedávno jsem našla inzerát, kde jistá nejmenovaná agentura tentýž ovál zcela bez skrupulí nabízela, a to dokonce, světe div se, v akci a po velké slevě, za bezmála dvojnásobek. Nevěděla jsem, jestli se mám smát nebo plakat.

Takže není dobré dát na reklamní triky?

Určitě. Ideální je poptat zakázku u více dodavatelů.  Udělat si celkovou představu ….

…a vybrat toho nejlevnějšího…

Logicky se to nabízí, ale ani to nemusí být terno. Někdy mám totiž nepříjemný pocit, že pro zadavatele je důležité pouze jediné kritérium, a tím je právě cena.  Kvalitu nikdo příliš nezkoumá.

Mimochodem, dá se při výrobě smaltovaných cedulích vůbec na něčem ušetřit?

Jak by se nedalo? Je to stejné, jako u jiných výrobků. Můžete použít tenčí plech, méně kvalitní materiály na smaltování. A v neposlední řadě, a to je velice důležité, můžete cedulím dát méně toho nejdražšího, tedy lidské práce a nedostatečně je začistit. Takže ve výsledku z větší dálky vypadají celkem dobře, ale z blízka je to podstatně více hořká káva….

Když jsme u té výroby, co všechno vlastně technologie smaltování dnes umožňuje?

Smaltované cedule se standardně stříkají ze šablon. Barevné pigmenty pro smalt jsou omezené a nemohou vyhovět požadavkům ze stupnice RAL nebo Pantone. Máme jednu červenou, dvě modré, dvě hnědé atd…Na jednoduché cedule to stačí. Naštěstí ale existuje technologie vypalovacího sítotisku umožňující reprodukovat téměř jakoukoliv barevnou předlohu ve formě speciálního obtisku, který po vypálení zcela splyne se smaltovým podkladem a převezme veškeré jeho vlastnost. Díky tomu jsme schopni na smaltované cedule zobrazit téměř cokoliv.  Je to ale samozřejmě zase o penězích.  Sítotisk je technika, kde se netiskne soutiskem, ale z přímých barev. To znamená, co barva, například v obecním erbu, to zvláštní síto.  Některé znaky se skládají i ze sedmi a více barev. Pokud je poptán jediný originál takové cedule, je to finančně velmi náročné, s každým dalším vyrobeným kusem cena klesá. Je to stejný princip, jako kdybyste si nechali vytisknout jeden leták, nebo jeden plakát. Pokud obec či město zvažuje výrobu podobné cedule, bylo by dobré se zamyslet nad tím, zda opravdu potřebuju jenom jeden jediný kus.

Dá se ve vašem oboru mluvit o nových trendech?

Současná doba vezoucí se na retro vlně, se stále více a více vrací k tradičním řemeslným postupům, k nim smalt bezesporu patří a to je dobře. Zaznamenáváme například více objednávek na klasické smaltované cedule od živnostníků i od podnikatelů.  Ti všichni objevují krásu a trvanlivost smaltu a to je dobře.

Pokud ale vím, vaše firma nedělá jen smaltované cedule…

To je pravda. Máme i divizi smaltovaného litinového nádobí a pečicích forem. To děláme jako jediní v České republice, ale to je asi na úplně jiný rozhovor—