Příprava pokrmů v litině je jiný “level”.  Kdo to zkusí, zůstane jí věrný, tvrdí Eva Dosedělová, obchodní ředitelka  firmy Smalt, která je jediným  producentem nádobí a pečících forem z posmaltované šedé litiny v Česku.

 

Litina z našich kuchyní na dlouhá desetiletí téměř zmizela.  Proč myslíte, že se nyní stává opět tak oblíbeným materiálem pro vaření a pečení?

Především proto, že skvěle i rovnoměrně vede a drží teplo. Díky povrchové úpravě smaltem je litinové nádobí při správném zacházení takřka nezničitelné. Navíc se velice snadno udržuje. I po velké havárii, když se například něco v troubě pořádně připeče, stačí to nechat odmočit a půjde to umít obyčejnou kuchyňskou houbičkou. Žádné drhnutí drátěnkou…K popularitě tohoto materiálu, myslím, přispívá i současný  citelný trend návratu k retro stylu. Ty staronové kousky mají půvabný a přitom promyšlený design. Za všechny uvedu třeba tento sympatický detail.  Pekáče a pánvičky mají pěkně vykrojené zobáčky, aby z nich šla pěkně slít šťávička… V neposlední řadě, lidé už asi začínají být i přesycení strohého nerezu, skla a různých více či méně nepřilnavých povrchů, které se i přes ujišťování výrobců stejně dříve, či později odřou a přestanou fungovat. Ale asi nejdůležitější ze všeho je fakt, že vaření a pečení v litinovém nádobí je úplně jiný „level“ …

Jak jiný, můžete to nějak více popsat?

To nejde, to si jednoduše musíte vyzkoušet. Příkladem za všechny je pomalé pečení a vaření při nižších teplotách. Třeba kachna v poctivém litinovém pekáči pečená na 140 stupňů za 5 – 6 hodin bude dokonalá. Nebo další typ. Večer nakrájejte cibuli, hovězí, na kostky, přidejte sůl, pepř, papriku, česnek, podlijte vývarem, strčte to všechno v litinovém kastrolu do trouby na 130 stupňů a jděte si v klidu lehnout. Ráno to bude v kuchyni vonět jako v  gurmánském ráji a z trouby vyndáte dokonalý guláš, nebo perkelt. Cibule se rozvaří, maso provoněné všemi ingrediencemi bude měkké jako dort.  A podobě se dají připravit třeba moravští vrabci, nebo další tradiční české recepty. I lívance z klasického babičkovského lívanečníku mají jedinečné kouzlo. Osobně jsem přesvědčená o tom, že kdo se rád opravdu dobře nají, baví ho vaření a trochu mu i rozumí.  Ten, když vyzkouší litinu, už jí zůstane věrný. A že je to nádobí těžší než plechové? To je pravda, ale není to rozhodně nic, na co by si člověk nezvyknul. Navíc ostatní pozitiva, tuhle snad jedinou nevýhodu, bohatě vyváží. Kdo hledá inspiraci může se podívat do našeho receptáře na http://www.varimeapecemevlitine.com/, kde jsou podrobněji popsány i všechny zmiňované recepty. Přidanou hodnotou je, jak již zde zaznělo, že toto nádobí i pečící formy jsou krásné, protože vycházejí ze skutečných dobových vzorů. V nabídce například máme vedle pekáčů a hrnců, několik designů bábovek, nechybí v ní tradiční zvířátka. At už je to vánoční ryba, velikonoční beránek či zajíc.

Jak se ale smaltované litinové nádobí, které se používalo před sto lety, srovná s moderně vybavenou sofistikovanou kuchyní a všemi spotřebiči a pomůckami v ní?

Pro někoho to možná bude překvapení, ale více než dobře. Litina, jinak řečeno, lité železo obohacené uhlíkem, se hodí na všechny typy sporáků včetně těch indukčních. Smaltovanou litinu je možné umývat i v myčce.  Je to prostě nadčasový materiál. Smalt, který se vypaluje při více než 800 stupních, je navíc také velice tvrdý a na rozdíl od jiných povrchových úprav je i odolný vůči různým kovovým vidličkám, či obracečkám.

Litinové nádobí se údajně má natírat olejem…

To se týký jen tzv. černé litiny, jejíž povrch není chráněný smaltem a tudíž má jako každé železo tendence rezavět. To by si měli zákazníci uvědomit, když se pro tento typ nádobí rozhodnou.

Děkujeme za rozhovor.

 

Smalt. s.r.o.

www.ceskysmalt.cz

smalt@smalt.eu

tel 602128736, 725948645