Rádi vám poradíme: +420 602 128 736 | info@ceskysmalt.cz
Časté dotazy
Dají se renovovat staré litinové nebo plechové vany?
Bohužel, velikost našich vypalovacích pecí renovaci takto velkých předmětů neumožňuje.
Dají se renovovat plechová umyvadla?
V zásadě ano, upozorňujeme ovšem na fakt, že plech, ze kterého je umyvadlo vyrobeno, musí být opravdu pevný a nenarušený korozí. Každý renovovaný předmět musí být před zahájením renovačního procesu zbavený nečistot, což se děje žíháním v peci a následným vysokotlakým tryskáním korundem, který by v narušeném podkladu mohl lehce vytvořit díru. Za tato narušení nemůžeme nést jako smaltovna odpovědnost a proto renovaci plechových výrobků nedoporučujeme.
Jaké jsou největší rozměry předmětů, které se dají smaltovat?
Naše smaltovna využívá celkem 3 pece, z toho 2 pece jsou komorové a jedna pec je pásová (průběžná). U komorové pece je maximální možný rozměr vypalovaného předmětu následující: š.1,20 m x hl. 1,0 m x v. 1,0 m. U průběžné pece nejsme omezeni délkou, maximální šířka vypalovaného předmětu pak může být 0,60 m a výška max. 0,30 m.
Jaká je dodací lhůta u renovací?
Vždy záleží na komplikovanosti celé renovace a počtu nutných výpalů, obecně se ale snažíme vyřídit každou renovaci do 6 týdnů od přijetí výrobku k renovaci.
Jste schopni zacelit i otvory ve starších litinových předmětech?
Je nám líto, ale obecně platí, že litina zacelení otvorů neumožňuje.
Proč se musí každý litinový výrobek před smaltováním žíhat?
Pojďme si nejdříve povědět, co je to žíhání. Žíhání je proces vypalování výrobku v peci tzv. na sucho, tedy ještě před nanesením smaltu. Žíhají se staré i nové odlitky a hlavním úkolem žíhání je zbavit odlitky všech mechanických i chemických nečistot. U nových odlitků je pak žíhání důležité i pro zbavení odlitku vzduchových a jiných plynných mikrobublin, které vznikají při lití výrobku. K tomu dojde tak, že se žíhaný odlitek vlivem vysoké žíhací teploty (více než 800 st. C) roztáhne a poté přirozeně vychladí. Tím je odlitek připravený na další zpracování.
Co všechno si mohu vymyslet, když chci kamarádovi darovat smaltovanou ceduli s vlastním obrázkem a textem?
U smaltovaných cedulí se dá říci, že možnosti vaší kreativity jsou prakticky neomezené. Jednodušší obrázky a texty se připravují tzv. šablonováním, kdy si vytvoříme v grafickém programu šablonu, tu necháme vyříznout na plotteru a následně pomocí šablony provedeme nástřik smaltu na ceduli. Složitější věci – erby, městské a státní znaky, loga značek – se pak smaltují pomocí speciálních smaltovacích obtisků, které jsou od přímých nástřiků smaltu k nerozeznání. Nevýhodou obtisků je ovšem jejich vyšší cena, zvláště když se jedná o série do tří kusů. Dále cena obtisku za kus prudce klesá.
Proč jsou smaltovací obtisky tak drahé?
Smaltovací obtisky se vyrábějí sítotiskem, přičemž platí, že co obtisk, to originální příprava matrice (síta), přes které se obtisk nanáší na podkladový papír. Vysoká cena při výrobě 1-3 kusů obtisků je tedy dána hlavně přípravou této matrice. Když je matrice jednou hotová, dá se přes ní udělat prakticky nekonečné množství obtisků pouze za cenu barvy a podkladového papíru.